Prace przygotowawcze
W pierwszej połowie 2021 roku przy ul. Zabranieckiej rozpoczęły się prace przygotowawcze i rozbiórkowe, które poprzedzały rozpoczęcie właściwej rozbudowy zakładu. Ze względu na skalę i zakres przedsięwzięcia etap ten był niezwykle istotny, gdyż mógł wpływać na wiele późniejszych robót. W tym czasie trwała też m.in. organizacja i uruchamianie dróg dojazdowych na teren inwestycji czy montaż prefabrykowanej żelbetowej konstrukcji wsporczej pod chłodnie wentylatorowe.
Centrum Informacyjne
Równolegle ze startem budowy funkcjonowanie rozpoczęło Centrum Informacyjne. CI rozbudowy Warszawskiej Wytwórni Energii jest miejscem, które powstało z myślą o mieszkańcach. Przez cały okres realizacji inwestycji organizowane są tam spotkania edukacyjne, poświęcone gospodarce odpadami komunalnymi oraz przybliżaniu szczegółów funkcjonowania instalacji termicznego przekształcania odpadów (takich jak WWE).
Kontynuacja prac
Prace przygotowawcze z pierwszej połowy roku umożliwiły wykonanie fundamentów pod konstrukcje wsporcze dla przenośnika odpadów do istniejącej linii K1 oraz płyty fundamentowej nowego komina. W tym celu wykorzystano ponad 120 metrów sześciennych mieszanki betonowej. Następnie realizowano montaż przenośnika taśmowego odpadów i demontaż urządzeń w bunkrze. Prowadzono też przebudowę istniejącej hali po kompostowni na potrzeby magazynu tymczasowego odpadów i zamontowano wagi tymczasowe. W następnych tygodniach trwały prace m.in. w związku z powstawaniem sortowni odpadów czy położeniem podkładu betonowego pod halę dojrzewania żużli.
Postępy w 2022 roku
W pierwszych tygodniach 2022 roku na plac budowy dotarły elementy stalowej konstrukcji wsporczej kotłów. Generalny wykonawca inwestycji, firma POSCO E&C, opracował i wdrożył zmieniony przebieg ścieżki technologicznej. Zorganizowany został nowy magazyn składowania odpadów, wybudowano taśmociąg oraz stanowisko do ważenia dostaw. W centralnym fragmencie wykopu powstała dolna część fundamentu pod turbinę i generator oraz rozpoczęło się wykonanie słupów fundamentowych. Ruszył również kolejny etap wzmacniania ścian wykopu i stabilizowania podłoża, m.in. dzięki wykorzystaniu 280 betonowych pali. Jeszcze w pierwszej połowie 2022 roku słupy pierwszej kondygnacji przekroczyły wysokość pięciu metrów. Wykonano też wykopy oraz instalację podposadzkową i uziemiającą dla nowego bunkra odpadów.
Trzon komina gotowy
72-metrowy trzon komina stał się najwyższym obiektem WWE. Ekipa specjalistyczna weszła na fundament, przygotowany dokładnie rok wcześniej i zastosowała metodę tzw. ślizgania, polegającą na stopniowym i ciągłym dolewaniu betonu do formy. Znacznie skróciło to czas robót. Prace prowadzono w cyklu całodobowym. Każdej doby przybywało ok. 2,5–3 m budowli. Dzięki temu komin został postawiony w ciągu jednego miesiąca. Poza tym 20 metrów wysokości osiągnęły wówczas ściany bunkra odpadów. Realizowano też dostawy i montaż konstrukcji stalowej dla kotłów, wchodzących w skład nowych linii termicznego przekształcania odpadów.
Wmurowanie aktu erekcyjnego
W październiku 2022 roku w betonowej bryle, która jest elementem modernizowanego WWE, zamurowany został akt erekcyjny inwestycji. Po podpisaniu symboliczny dokument umieszczono w specjalnej kapsule wraz z aktualnym wydaniem dziennika oraz pięciozłotówką.
Montaż walczaków
W końcówce 2022 roku na placu budowy odbył się montaż walczaków, czyli 15-tonowych zbiorników, które będą „sercem” rozbudowanej Warszawskiej Wytwórni Energii. Każdy z tzw. walczaków, czyli cylindrycznych zbiorników, ma 8,7 m długości i 1,7 m średnicy. Całkowita pojemność jednego takiego zbiornika to 17 tys. litrów. Walczak to urządzenie, w którym para oddzielana jest od wody, a następnie kierowana na turbinę, napędzającą produkcję energii elektrycznej i ciepła.
Rozbudowa w 2023 roku
Już na początku 2023 roku nowy bunkier na odpady osiągnął docelową wysokość 32 metrów (w najwyższym punkcie bez attyki). W hali kotłów nowo budowanych linii K2 i K3 w punktach docelowych umieszczono dwa walczaki. W kolejnych tygodniach powstawała etakada, czyli specjalna wewnętrzna trasa o długości 120 metrów, którą śmieciarki (po wjeździe na teren zakładu) dostarczać będą odpady do hali rozładunku.
Wiosną 2023 roku finalizowano wykonanie konstrukcji bunkra. Po zakończonym montażu szyn i belek podsuwnicowych zostały zamontowane suwnice, służące do ładowania odpadów z bunkra do lejów zasypowych kotła. Montaż suwnic był skomplikowany technicznie i logistycznie. Wymagał wykorzystania żurawia kołowego klasy 500 ton. Rozpoczęły się przygotowania do próby ciśnieniowej. Wokół kotłów nowych linii przekształcania odpadów zamontowano konstrukcję stalową budynku oraz 40-metrowe dźwigary dachowe, na których później ułożono poszycie dachu hali kotła.
W połowie roku, po miesiącach ciężkiej pracy, osiągnięto kolejny kamień milowy. Z powodzeniem wykonano próby ciśnieniowe dwóch nowych kotłów, a w hali obróbki cieplnej zakończył się montaż turbozespołu. Zakończono też prace nad estakadą. W kolejnych tygodniach w hali bunkra oraz w hali rozładunku odpadów finalizowane były prace elewacyjne oraz montaż fasady aluminiowo-szklanej. We wrześniu zaś przeprowadzono montaż wkładów kominowych – w trzonie komina umieszczono trzy kwasoodporne przewody. Wprowadzono je od góry w 20-metrowych odcinkach, łączonych następnie wewnątrz komina w jeden przewód (w ten sposób wykonano trzy 80-metrowe przewody kominowe).
Ostatni etap prac budowlanych
Ostatnie tygodnie roku to okres intensywnej realizacji ostatnich robót budowlanych, wykończeniowych oraz mechanicznych. Na tym etapie wycofano z placu budowy największy żurwa wieżowy Liebherr 550 EC-H o 50-metrowej długości wysięgnika, który przez kilkanaście miesięcy był wykorzystywany podczas m.in. montażu konstrukcji stalowej hali kotłów i hali oczyszczania spalin. Równolegle kontynuowano prace elewacyjne z wykorzystaniem szkła i betonu architektonicznego.
Postępy w 2024 roku
W pierwszych tygodniach 2024 roku zakończono montaż instalacji stabilizacji popiołów (w tym konstrukcji stalowej silosów na popioły, cement oraz wapno), a także montaż siedmiu silosów o pojemności od 70 do 220 m3. Montowano też windy w trzonie komina oraz w budynku socjalnym sortowni odpadów. Wykonane zostały estakady pomiędzy obiektami, przez które poprowadzono rurociągi i okablowanie do poszczególnych obiektów.
Wkrótce rozpoczęły się przygotowania do rozpoczęcia gorących rozruchów instalacji. Jednym z istotnych elementów tych przygotowań były m.in. prace uruchomieniowe nowych kotłów. Wykonano suszenie wymurówki z wykorzystaniem nagrzewnic olejowych. Proces ten był ważny, gdyż to od jego przeprowadzenia zależy wytrzymałość i szczelność kotłów. Prace zostały więc przeprowadzone kolejno, najpierw w jednym, później w drugim z nich.
Gorące rozruchy WWE
Domknięcie wszystkich przygotowań umożliwiło rozpoczęcie kalibracji oraz finalnych testów instalacji Warszawskiej Wytwórni Energii w grudniu 2024 roku. Gorące rozruchy to szereg złożonych procesów, których przebieg ma bezpośredni wpływ na przyszłe funkcjonowanie całego zakładu. Polegają m.in. na realizowaniu termicznego zagospodarowania odpadów komunalnych. Do końca roku przetworzono termicznie ponad 6 tys. ton odpadów. Równolegle toczyły się też inne prace, jak np. testy zabezpieczeń i układu kontroli ruchu, roboty wykończeniowe, kompletacja układów drogowych, terenów (w tym dachów) zielonych czy elementów ścieżki edukacyjnej, a także wyposażanie pomieszczeń w meble. Rozruchy są kontynuowane w 2025 roku. Do tej pory zmodernizowana WWE zagospodarowała w ramach testów kilkadziesiąt tysięcy ton odpadów komunalnych. Do sieci ciepłowniczej wyprowadzono już ciepło, które popłynęło do mieszkańców. Przeprowadzona została też synchronizacja generatora z siecią elektroenergetyczną.