18 marca obchodzony jest Światowy Dzień Recyklingu. Został ustanowiony w 2018 roku, aby promować korzyści płynące z odzyskiwania i ponownego wykorzystywania surowców, jakimi są odpady. Ekologiczne święto ma również skłonić do refleksji nad odpowiedzialnym zarządzaniem zasobami naturalnymi w życiu codziennym.
Światowy Dzień Recyklingu obchodzony jest od 7 lat. Został zainicjowany przez Global Recycling Foundation w celu uświadamiania i promocji ponownego przetwarzania w kontekście ochrony środowiska. Każdego roku ponad 2 mld ton odpadów trafiają na wysypiska całego świata. Na Starym Kontynencie recyklingowi poddaje się niecałe 30% odpadów z tworzyw sztucznych. Unia Europejska chce gruntownie zmienić proporcje i już w 2030 roku wszystkie odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych mają nadawać się do przetworzenia.
300 tys. ton odpadów w 2024 roku
W 2024 roku załogi MPO odebrały od mieszkańców niemal 300 tys. ton odpadów komunalnych. Warszawianki i warszawiacy z ośmiu dzielnic, które na co dzień obsługuje spółka, wytworzyli ok. 190 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych. W dalszej kolejności znalazły się: papier (prawie 24 tys. ton) oraz metale i tworzywa sztuczne (niemal 23 tys. ton), szkło opakowaniowe i bioodpady (po ok. 17 tys. ton). Najmniejszy tonaż spośród wszystkich frakcji miały odpady zielone (niewiele ponad 15 tys. ton) oraz odpady wielkogabarytowe (blisko 12 tys. ton).
Odpady trudne i kłopotliwe
Odpady mogą zyskać drugie życie. Konieczna jest jednak ich prawidłowa segregacja, czyli wyrzucanie do odpowiednich pojemników oraz świadomość, iż niektóre z nich - np. sprzęt elektroniczny, opony, stare farby czy gruz - nie powinny znaleźć się w altanie śmietnikowej. Zamiast tego należy oddać je do jednego z warszawskich Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Dwa lata temu MPO uruchomiło swoje pierwsze PSZOK-i: przy ul. Tatarskiej 2/4 na Woli oraz przy ul. Kampinoskiej 1 na Bielanach. PSZOK-i umożliwiają mieszkańcom bezpłatne pozbycie się odpadów trudnych oraz kłopotliwych (pełna lista jest dostępna na stronie warszawa19115). Do tej pory warszawiacy dostarczyli do punktów spółki już ponad 3 tys. ton tego typu odpadów.